Tyrystory pełnią rolę swego rodzaju łączników, które mogą występować w dwóch stanach - włączonym (z niską rezystancją) lub wyłączonym/rozłączonym (o wysokiej rezystancji).
Tyrystory: budowa i zastosowanie
Obszar typu n charakteryzuje się obecnością nośników większościowych w postaci elektronów. Natomiast w warstwie p nośnikami są naładowane dodatnio dziury. Tyrystor wyposażony jest w zestaw trzech elektrod. Dwie z nich - katoda i anoda - podłączone są do warstw skrajnych. Trzecia - zwana bramką - do środkowej, typu p. Przewodzenie zachodzi od anody w kierunku katody i następuje po podaniu odpowiedniego sygnału na bramkę Podstawową różnicą dzielącą tyrystor i tranzystor jest fakt, że w momencie zaniku napięcia na bramce, ten pierwszy będzie dalej przewodził prąd. Przejdzie do stanu wyłączonego w momencie spadku obciążenia poniżej charakterystycznego poziomu granicznego lub zmiany polaryzacji elektrod.
Tyrystory w ofercie TME
Wyszukiwarka parametryczna udostępniana przez TME pozwala łatwo dobierać produkt pod względem struktury półprzewodnika, prądów bramki, impulsu maksymalnego i przewodzenia, napięć, oraz sposobu montażu. Sprawdź tutaj: https://www.tme.eu/pl/katalog/tyrystory_19/