Tranzystory bipolarne
Sklep TME zapewnia wiele odmian tranzystorów. Pierwsze kryterium, według którego można dokonać ich podziału to polaryzacja - są one bipolarne lub unipolarne.
2018-10-19, 12:50

Tranzystory bipolarne

Tranzystory bipolarne to półprzewodnikowe elementy elektroniczne służące do wzmacniania lub przełączania sygnału. Składają się one z trzech warstw półprzewodnika – bazy, emitera i kolektora. Mniejszy prąd, płynący pomiędzy bazą i emiterem, steruje większym prądem pomiędzy emiterem, a kolektorem. Tranzystory bipolarne można podzielić na typy PNP i NPN (o odwrotnych kierunkach napięć i prądów), co informuje, jakich rodzajów półprzewodników użyto do stworzeniach danych obszarów. Jeśli chodzi o materiał, to najczęściej stosuje się warstwy krzemowe lub germanowe. Tranzystory bipolarne dobiera się zgodnie z podstawowymi parametrami tych elementów – prąd kolektora, napięcie kolektor-emiter i wartości straty mocy. Należy też wziąć pod uwagę sposób montażu – zależnie od potrzeb znajdziemy elementy na montaż THT i SMD. Wśród zastosowań można wymienić realizację układów logicznych, wzmacniacze elektroniczne, czujniki temperatury czy konwertery logarytmiczne.

Tranzystory bipolarne - zastosowanie i właściwości

Tranzystory - w jaki sposób się je montuje?

Elementy te zamontować można na jeden z trzech sposobów. Patrząc pod tym kątem, najliczniejszą grupą w ofercie TME jest SMD. Drugie w kolejności to THT, najmniejszą grupę zaś stanowią tranzystory przykręcane. Każdy z nich może cechować zgoła odmienna moc - od tak małych wartości jak 0,05W do nawet 30kW.

Tranzystory bipolarne

 

KONTAKT / AUTOR
TME
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.